Gezilecek Yerler

Ahlat Tarihi ve Ahlat’da Gezilecek Yerler

Bir çok kişinin ismini Selçuklulardan dolayı bildiği Ahlat şehri tüm yurttaşların gidip görmesi gereken güzel bir yer.

Selçuklu kokan şehir Ahlat ismini hepimiz duymuşuzdur. Bu makalemizde size Bitlis’in güzel ilçelerinden biri olan Ahlat’da gezilecek yerler listesi hazırladık. Öncelikle Ahlat tarihi hakkında biraz bilgi verdikten sonra Ahlat’da gezilecek yerler listemize geçebiliriz.

Ahlat Tarihi

Bitlis yönünden Van yönüne doğru giderken Nemrut dağı ve Süphan dağı arasında platoya kurulmuş bir şehirdir Ahlat. Bitlis iline bağlı bir ilçe olan Ahlat an itibari ile 34 bin nüfusa sahiptir.

Urartular’dan, Osmanlıya kadar bir çok devlete ev sahipliği yapan ahlat geçmişiz izlerini çok açık bir şekilde hala taşımaktadır. Ahlat şehri Urartular tarafından Halads, Ermeniler tarafından Şaleat (Şaliat), Süryaniler tarafından Kelath, Araplar tarafından Hılat, Türkler tarafından ise Ahlat olarak isimlendirilmiştir.

Şehrin en eski sakinleri olan Urartular buraya Halads, Ermeniler Şaleat (Şaliat), Süryânîler Kelath, Araplar Hılât, İranlılar ve Türkler ise Ahlat demişlerdir.

Bu güzel ilçe Hz. Ömer devrinde 640-641 senesinde Cezîre fâtihi diye adlandırılan İyâz b. Ganm tarafından fethedildi. Emeviler devrinde ise Muaviye’nin ölümü bir iç karışıklık başlattı. Bu iç karışıklıklarla isyan eden halk Bizans himayesi altına girdi. Bunun üzerine Emevilerin Cezire valisi Muhammed bin Mervan tarafından ağır bir cezalandırma ile blge Cezire valiliğine bağlandı. IX. Yüzyılın ikinci bölümünde ise Ahlat ve yöre şehirlerinin bazıları zayıflamadan dolayı Ermeniler ve Bizanslılara tabi olmak zorunda kaldı. 928 Senesinde Bizansın doğu domestiki J. Kurcuas Ahlat ve Bitlis’i ele geçirdi. Bölge üzerindeki hakimiyet bir çok defa imkanlar doğrultusunda değişmiştir. Hatta bazı dönemler kimin hakimiyer sürdüğü de bilinmemektedir.

1040 yılından sonra Büyük Selçuklu Devleti kurucusu olan Selçuk Bey’in torunları İbrahim Yınal ve Tuğrul Bey önce Azerbeycan’ı ardından ise Ahlat’ı ele geçirmişlerdir. Bu tarihten itibarende Ahlat zaman zaman el değiştirmiştir. 1061 Senesinde ise Asya bölgesinden bu bölgeye akınlar başlamış ve yurt edinmek isteyen Türkler Ahlat bölgesini ele geçirmişerdir.

Ahlat İsmi Nereden Geliyor.

Bu konuda çeşitli söylentiler olsa da yöre halkının anlattığı olayı sizlere kısaca özetleyelim. Van gölünün kenarında hükümdarlığını süren bir Urartu Kralı olan Lat, Med saldırılarına dayanamayınca hükümdarlığını sürdüğü şehir düşer ve kral Lat ağır yaralanır. Kralın kızı son anlarında babasının başını dizine koyup Ah Lat diye feryat eder ve bu feryatı duyulur her yerden. Olayın aslını bilmeyip feryatları duyan Medler ise olayı bilmeden şehrin adını Ahlat Koyarlar. Ayrıca Ahlat ismi İslami literatürde “Hilat” diye geçmektedir.

Ahlat’da Gezilecek Yerler

Ahlat öyle bir şehirki Ahlat’da gezilecek yerler küçük bir şehir olmasına rağmen çok fazla ve gezmeye doyamayacaksınız. Çünkü her bir köşesi sizi ayrı ayrı duygulandırabilecek bir kapasitededir bu şehir. Şimdi hep beraber Ahlat’da gezilecek yerler listemize bakalım.

Okumak İlginizi Çekebilir: Tatvan Tarihi ve Tatvan’da Gezilecek Yerler

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Ahlat selçuklu mezarlığı
Ahlat selçuklu mezarlığı

Ahlat’da Meydanlık Kabristanı ya da Selçuklu Mezarlığı diye buraya denir. Yaklaşık olarak 200 dönümlük büyük bir arazi üzerine yapılmış olan mezarlık 12. yüzyıldan başlayarak 16. yüzyıla kadar devam eden bir süreç içerisinde oluşturulmuştur. Ahlat Selçuklu Mezarlığı içerisinde çeşitli mezarlar bulunmaktadır. Hem oda tipi mezarlar hem de sanduka tipi mezarlar vardır. Orta Asya Türklerinin mezar tarzı olarak oda tipi mezarlar yapılmıştır. Ahlat Selçuklu Mezarlığı  bölgesinde yaklaşık olarak bin tane mezar taşı bulunmaktadır. Taşların hepsi titizlikle dönemin önde gelen sanatçıları tarafından işlenmiştir. Aynı zamanda bu mezar taşları Orhun yazıtlarına benzeyen bir yapıdadırlar. Yaklaşık olarak 3,5 metreye kadar yüksekliği olan mezar taşları bulunur burada ve günümüzde bir açıkhava müzesi konumundadır. Bir çok ziyaretçi almaktadır. Eğer Ahlat’a gidedekseniz Ahlat’da gezilecek yerler listesinde ilk sıraya Ahlar Selçuklu Mezarlığını alabilirsiniz.

Abdurrahman Gazi Türbesi

Ahlat Abdurrahman gazi türbesi
Ahlat Abdurrahman gazi türbesi

Ahlat ilçesinin en önemli merkezlerinde biri de Abdurrahman Gazi Türbesi’dir. Abdurrahman Gazi Türbesi ilçe imerkezinde bulunan Tunus mahallesindedir. Konum olark dağlık bir bölgenin eteğindedir. Hz. Ömer 641 yılında Abdurrahman Gazi’yi Ahlat’ı fethetmesi için vazifelendirir. Bu vazife sırasında Abdurrahman Gazi Ahlat’da şehit olur. Abdurrahman Gazi, Peygamber efendimizin sancaktarı olan Maaz Binul Cebel’in oğludur. Türbe 1974 yılında bölgenin taş ustalarından Tahsin Kalender tarafından yapılmıştır. Bölgede görülen kümbet mimarisine sadık kalınarak tasarlanmıştır. 1974 Senesinde türbe, bölgenin bilinen taş ustalarından Tahsin Kalender tarafından yapılmıştır. Tahsin usta türneyi yaparken bölgenin doğal mimasine uyumlu bir şekilde yapmıştır.

Ahlat Müzesi

Ahlat Müzesi
Ahlat Müzesi

1971 senesinde ziyarete açılan Ahlat Müzeri, Ahlat’da gezilecek yerler listemizde yer almaktadır. Ahlat müzesinde bölgeye ait bir çok kalıntı sergilenmekte. Bir çok çağı temsil eden kalıntılara Ahlat Müzerinde rastlamak mümkündür. Selçuklu mezarlığına gitmişken mezarlığın hemen yanında bulunan Ahlat müzesini de ziyaret etmeyi sakın unutmayın. Ahlat müzesi sabah saat 9.00’d açılıp akşam 19.00’a kadar ziyaretçi kabul etmektedir.

Emin Bayındır Camii ve Emin Bayındır Kümbeti

Emin Bayındır Camii ve Emin Bayındır Kümbeti
Emin Bayındır Camii ve Emin Bayındır Kümbeti

Emin Bayındır Camii ve Kümbeti Ahlat’ın İkikubbe mahallesindedir. Yön olarak ise Ovakışla yolundadır. Bu cami ve kümbet yaklaşık olarak 15. yüzyılın sonlarında inşaa edilmiştir. Gözalıcı bir mimari yapıya sahip olan kümbet Akkoyunlu Hümündarı Rüstem ve Bayındır’a aittir.

Emin Bayındır Köprüsü

Emin Bayındır Köprüsü
Emin Bayındır Köprüsü

Akkoyunlu Türkmen Beyi olan Emin Bayındır bu köprüyü 13. yüzyılda kendi yaptırmıştır. Vangölü kıyısına oldukça yakın olan bu köprü Tahtı Süleyman deresi üzerindedir. Emin Bayındır köprüsünün toplamda uzunluğu 21 metredir ve tek bir gözü vardır. Yaklaşık olarak Emin Bayındır Kümbetinin yapıldığı dönemlerde köprü bir daha onarımdan geçmiştir. Günümüzde hala aktif olarak kullanılabilmektedir.

Usta Şagirt Kümbeti

Usta Şagirt Kümbeti
Usta Şagirt Kümbeti

Yukarıda da dediğimiz gibi Ahlat küçük bir ilçe. Bu yüzden Ahlat’da gezilecek yerler arasında çok zaman kaybetmeyeceksiniz. Usta Şagirt Kümbeti’de hemen Selçuklu Mezarlığı yakınlarında, Ahlat’ın giriş bölgesinde yer almaktadır. Ahlat merkezinde bulunan en büyük kümbet Usta Şagirt Kümbetidir. Yine dekorlar konusunda gözalıcı bir güzelliğe sahip bir yapıdır. Yaklaşık olarak 13. yüzyılda yapılmıştır ancak tam net tarihi henüz bilinmemektedir. Toplamda üç penceresi bulunan Usta Şagirt Kümbeti 2 katlıdır. Kübetin alt katında mezar bulunurken üst katta ise mescit yer alır. Usta Şagirt Kümbeti aynı zamanda Ulu Kümbet diye de adlandırılmaktadır.

Ahlat Çifte Kümbet

Ahlat Çifte Kümbet
Ahlat Çifte Kümbet

Yine ilçe merkezinde bulunan kümbetlerden biri olan Çifte Kümbet Ahlat’ın İkikubbe Mahallesindedir. Çifte Kümbet adından anlaşılacağı gibi 2 kümbetten oluşmaktadır. Bundan biri büyük biri küçüktür ve yanyanadırlar. Küçük Kümbet Esen Tekin Hatun’a, Büyük Kümbet ise Akkoyunlardan olan Buğatay Aka ve Şirin Hatun’a aittir. Bu kümbetlerin yapım yılı ise 1280’dir.

Ahlat Sahil Kalesi

Ahlat Sahil Kalesi
Ahlat Sahil Kalesi

Bir çok kişinin koca medeniyetler taşıyan Ahlat’ta gezebileceğimiz bir kale yokmu dediğini duyar gibi olduk ve şimdi de Ahlat’ta gezilecek yerler listemizde bulunan Ahlat Sahil Kalesinden bahsedelim. Ahlat sahil kalesi ismini içinde bulunduğu kaleden alan Kale Mahallesinde yer alır. Osmanlı zamanında inşaa edilen bu kale Vangölünün kenarında yapılmıştır. Kale içerisinde Mahmut Paşa Camii ve İskender Paşa Camii bulunur.

 

Ahlat’ın Nesi Meşhur

Arkadaşlar Ahlat deyince akla gelen en önemli şey tarihi, selçuklu mezarları, kümbetleridir ancak bunlar dışında Ahlat’ın bir de bastonu çok meşhurdur. Geçmişten beri Ahlat bastonu yapan çok önemli ustalar vardır. Ahlat bastonu ceviz, kiraz, karadut ve dut ağaçlarından yapılır ve selçuklu motifleriyle el işçiliği ile süslenir.

Aynı zamanda Ahlat’taki yapılara bu güzelliği katan Ahlat taşı da çok meşhurdur. Zaten Ahlat’a gittiğinizde evlerin yapımında Ahlat taşının kullanılmasının ilçeye kattığı estetiğe kendi gözlerinizle şahit olacaksınız.

 

Ahlat Nerede, Ahlat’a Nasıl Gidilir.

Bitlis’in ilçesi olan Ahlat’a gitmek için Uçakla gitmeyi düşünüyorsanız eğer Muş Alparslan Havalimanına ya da Van Ferit Melen Havalimanına giderek buralar’dan servisle ahlata gidebilirsiniz.

Ahlat’ın Bitlis’e uzaklığı 60 kilometredir. Bitlis – Ahlat istikametinde arada bir de Bitlis’in Tatvan İlçesi bulunur. Ahlat, Van arası mesafe 193 km, Ahlat, Ağrı arası mesafe ise 172 km’dir.

Bir önceki yazımız olan Kadıköy’de Gezilecek En Güzel Yerler başlıklı makalemizde Bahariye Caddesi, Barış Manço Müzesi ve Haydarpaşa Tren Garı hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Mustafa Yetkin

Merhabalar, ben Mustafa Yetkin. 29 yaşında bir gezginim. Türkiye'nin bir çok yerini gezdim ve gezmeye devam ediyorum. Gezmek için yada herhangi bir iş için farklı şehirlere giden insanların en çok çektiği sıkıntılardan biri de ulaşımdır. Özellikle İstanbul'da nereye hangi toplu taşıma araçları ile gidileceğini bilmediği için insanlar çok sıkıntı çekmektedir. O yüzden bu sitede nereye, nasıl gidilir konusunda mümkün oldukça sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat