Gezilecek Yerler

Fethiye’de Gezilecek En Güzel Yerler

Ülkemizin en önemli turistik merkezlerinden biri olan Fethiye'de gezilecek en güzel yerler nereler. Birbirinden güzel yerleriyle bir dünya harikası olan Fethiye'yi gelin hep beraber inceleyelim.

Fethiye ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olarak her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan bir şehrimizdir. Bizde henüz Fethiye’ye gitmemiş olanlar ve Fethiye’ye ilk defa gidecek olanlar için gitmeden biraz da olsa bilgi sahibi olabilmeleri için Fethiye’de gezilecek en güzel yerler rehberi oluşturmaya karar verdik.

Fethiye bir çok alanı ile adını söz ettirmeyi başaran, akıllarda ve gönüllerde yer etmeyi başaran çok güzel bir şehir. Özellikle ülkemizde yaşayan herkesin imkanlar doğrultusunda kesinlikle gidip görmelerini tavsiye edeceğimiz Fethiye’yi tavsiyemiz üzerine gidip ziyaret eden herkes eminim bizlere teşekkür edeceklerdir.

Muğla’nın ilçelerinden biri olan Fethiye kafanızı dinleyebileceğiniz birbirinden farklı güzelliklerle tanışabileceğiniz çok tatlı ve huzurlu bir ilçe. Şimdi hep beraber bu güzel ilçe Fethiye’de gezilecek en güzel yerler nereler inceleyelim.

 

Fethiye’de Gezilecek En Güzel Yerler

Ölüdeniz

Fethiye Ölüdeniz
Fethiye Ölüdeniz

Adının ölüdeniz olduğundan falan sakın yanılmayın. Fethiye, Ölüdeniz dünyanın en güzel muhteşem plajlarından biridir. Dünyada bir çok plaj listesinde ilk sıralarda yer edinmeyi başaran ve sonuna kadar hak eden bir yer Ölüdeniz. Hatta öyle ki Ölüdeniz Antik çağda “Işık ve güneş diyarı” diye bilinmekteydi. Turkuaz ve mavi renklerinin muhteşem ahengi ve gün boyu güneşin eşliği ile orada olmaktan son derece keyif alacağınız bir yer.

Fethiye merkezine 13 kilometre uzaklıkta olan Ölüdeniz Mavi bayraklı plajlar listesine girmeye de hak kazanmıştır.

Fethiye’den Ölüdeniz’e Nasıl Gidilir.

Fethiye’den Ölüdeniz’e gitmek için merkezden kalkan dolmuşları kullanabilirsiniz.

Fethiye, Ölüdeniz Giriş Ücretleri

Fethiye, Ölüdeniz
Fethiye, Ölüdeniz

Ayrıca bu muhteşem plajın giriş ücretleri de oldukça hesaplıdır. Ölüdeniz giriş ücreti tam 7 tl, öğrenci ise 3,5 tl’dir. Ölüdeniz’de Kumburnu Tabiat parkı alanına giriş ücretleri ise motosiklette kişi başı ücret 7 tl, araç giriş ücreti ise 25 tl’dir.

Çocuklu aileler arka bölümde bulunan lagün kısmını daha fazla tercih etmektedir. Bunun en büyük sebebi ise sığ bir bölüm olduğu için uzun bir mesafe gidilmesine rağmen çocuklar için problem olmamaktadır. Ölüdeniz Blue Lagoon’da yiyecek, içecek ihtiyaçlarınızı karşılamanız için kafe ve büfeler bulunmaktadır. Ayrıca dilerseniz burada şemsiye ve şezlong da kiralayabilirsiniz.

Haftasonları aşırı derecede yoğunluk yaşanan Ölüdeniz’de yer bulmamanız durumunda alana yakın olan Belcekız Plajını tercih edebilirsiniz.

 

Kelebekler Vadisi

Fethiye Kelebekler Vadisi
Fethiye Kelebekler Vadisi

Bölgenin endemik bitkileri ile ünlü olan Babadağ dağının eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisi Türkiye’nin en güzel yerleri listesinde her zaman yerini almayı başarmıştır. Adeta cennetten bir bölüm gibi olan, mavi ve yeşilin buluştuğu en güzel yerlerden biri. Gezginlerin listelerinde ilk 5 sıradan biri kesinlikle Kelebekler Vadisidir diyebiliriz. Kelebekler Vadisi konum olarak Fethiye’nin Faralya köyünde yer almaktadır.

Kelebekler Vadisi 1987 senesinde Bölgedeki Faralya Köyü yerlilerinden satın alınarak oluşturulmuş ve Anadolu Turizm Geliştirme Kooperatifi tarafından sürekli korunmuştur. Bölge 8 Şubat 1995 tarihinde sit alanı olarak ilan edilmiştir. Bölge, sit alanı olarak ilan edildikten sonra imara kapatılmıştır. Bu sayede bakir kalmış doğal bir alan terimi için oldukça uygundur. Belkide bu kadar güzel kalabilmesinin en önemli sebebi budur.

Kelebekler Vadisi ismini bölgede yaşayan 80’in üzerinde olan kelebek türünden almaktadır. Vadi yaklaşık olarak 350 metre yüksekliğindeki sarp kayalıklarla çevrilidir. Bölgede yaşayan en popüler kelebek modeli ise Kaplan Kelebeğidir. Vadi yakınında bulunan 50 metre yükseklikteki şelaleden akan su ise vadinin ortasında bir dereden geçerek Akdeniz’e ulaşmaktadır. Anlatınca bile huzur bulduğumuz Kelebekler Vadisi huzuru arayanlar için eşsiz bir bölgedir.

 

Fethiye, Kayaköy

Fethiye Kayaköy
Fethiye Kayaköy

Fethiye’nin güzellikleri sadece denizden ibaret değil. Kayaköy isminden de anlayacağınız gibi doğa harikası kayaları ile de muhteşem güzelliklere olan bir ilçe Fethiye. Eski bir Rum Köyü olan Kayaköy, günümüzde Fethiye’nin bir mahallesidir. Eski ismi Levissi olan kayaköy 1923 senesinde 10 bin kişiye ev sahipliği etmekteydi. Yaşayan kişi sayısından da anlayacağımız gibi o yıllarda çok canlı bir bölge olma özelliğine sahipti. Karmilassos Antik Kentinde bulunan Kayaköy, Hisanönü’ne bir kaç kilometre uzaklıktadır. İçinde bir tarihi yaşatan Kayaköy Fethiye’ye gidenler için gezilmeden dönülmemesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Şehrin kalabalığından uzaklaşmak isteyenler için tarihi bölgeler gezerek keyif alınabilecek bir bölge.

Kayaköy’ün tarihi bazı kaynaklara göre 11. yüzyıla, bazı kaynaklara göre ise 14. yüzyıla dayanmaktadır. Kurtuluş Savası sonrasında Yunaninsan ile yapılan bir anlaşma ile Kayaköy’de yaşayan Rumlar ile Batı Trakya bölgesinde yaşayan Türkler yer değiştirmiştir. Batı Trakya’da yaşayan bazı Türkler buraya göç etmiştir. Ancak göç ile buraya yerleşen Türk halkı bölgeye uyum sağlayamadığı için burayı ter etmiştir. Kayaköy’de ilk olarak Likyalılar yaşamış daha sonra Rumlar, son olarak da Türkler yaşamıştır.

Ayrıca Kayaköy’de sanat kampı, atölye çalışmaları ve yoga gibi bir çok aktivite de mevcut. Ayrıca bölgede konaklamak için butik otellerde mevcut. Tüm Kayaköy’ü görebileceğiniz bir manzaraya sahip Fethiye’nin en iyi restaurantlarından biri olan Rokka Restaurant’da Kayaköy’dedir.

 

Likya Yolu

Fethiye Likya Yolu
Fethiye Likya Yolu

Likya Yolu, ülkemizde bir çok kişinin yürüdüğü ve bir çok kişinin de yürümeyi hayal ettiği bir yoldur. Gezginler için muhteşem bir aktivite olan Likya yolu yürüyüşünü bir çoğunuz duymuşsunuzdur. Likya yolu aslında Antik çağda Likyalıların ticaret amacı ile kullandıkları en aktif yolmuş. Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar devam eden muhteşem bir trekking yoludur. Likya yolu toplamda 535 kilometre uzunluğundadır. Bu yol bir çok listede dünyanın en iyi 10 yürüyüş yolu sıralamasına girmeyi başarmıştır.

Likya yürüyüş yolunun tamamının yürünmesi ortalama 1 ay gibi bir zaman alınmaktadır. Gezginler bu süre içerisinde gündüzleri yürüyüp akşamları ise kamp yaparak muazzam derecede keyifli bir ay geçirmektedirler. Likya yolu üzerinde toplamda 19 antik likya kenti kalıntıları bulunmaktadır. Likya yolu yürüyüşü yapanlar, Likya Yolunda hayatı boyunca unutamayacağı güzellikle anılar biriktirebilmektedirler. Likya yolunun belgeselleri de vardır dilerseniz belgesellerden izleyerek daha detaylı bilgi sahibi de olabilirsiniz. Ama bence Likya Yolu yürüyüşü yapacak olanlar yürüyüşü yapmadan belgeselleri izlemesin. Yolda karşılaşacağı her türlü güzelliğin sürpriz olabilmesi açısından.

 

Saklıkent Milli Parkı

Fethiye saklıkent milli parkı
Fethiye saklıkent milli parkı

Birçok kişi tarafından Fethiye’de diye bilinse de aslında Muğla’nın Seydikemer ilçesinde bulunan bir parktır. Ancak Fethiye’ye de çok uzak değildir. Fethiye ilçesine 40 kilometre uzaklıktadır. Eğer gitme imkanınız olursa Fethiye’ye gitmişken kesinlikle gidip görmenizi tavsiye edeceğim doğaüstü muhteşem bir park olan Saklıkent Milli Parkı 15 yıl önce bir çoban tarafından keşfedilmiş devasa bir vadi ve kanyondur. Kanyon Eşen Çayı üzerinde bulunmaktadır. Kanyonun güzel yanlarından biri de üzerinde bir yürüme alanının bulunmasıdır. Saklıkent Milli Parkı kanyonu aynı zamanda rafting içinde oldukça elverişlidir. Eğer Saklıkent Milli Parkına toplu taşıma aracı ile gitmeyi düşünürseniz Fethiye – Saklıkent dolmuşları bulunmakta ve bunlarla rahatlıkla gidebilirsiniz.

 

Belcekız Plajı, Ölüdeniz

Fethiye Belcekız Plajı
Fethiye Belcekız Plajı

Belcekız Plajı için Ölüdeniz’in kardeşi de diyebiliriz. Ölüdeniz’in yanında bulunan Belcekız Plajı mis gibi kumsalı ve tertemiz denizi ile Fethiye’nin en popüler plajlarından biridir. Ölüdeniz’de yer olmadığı zaman herkes bu plaja akın eder ama kimse bu plaja geldiği için pişman olmaz. Belcekız Plajı Ölüdeniz mahallesine bağlı ama başlıbaşına bir tatil köyü gibi. İçerisinde bir çok otel, cafe gibi işletmeye rastlamak mümkün.

Belcekız plajının arkasında aynı zamanda tatmin edici uzunlukta bir yürüyüş yolu bulunmaktadır. Bu yürüyüş yolu aynı zamanda yamaç paraşütçüleri tarafından bir iniş pisti olarak da kullanılmaktadır. Belcekız plajında hat boyunca cafeler dizilidir. Modern bir cafe kültürü olan Belcekız Plajı cafeleri Fethiyenin en popüler cafeleri arasında ter alıyor. Belcekız Plajında vakit geçirmek isteyenler konaklama açısından da hiç problem yaşamaz burada bir çok otel alternatifi arasından size en uygun oteli de tercih edip kalabilirsiniz.

 

Kabak Koyu

Fethiye Kabak Koyu
Fethiye Kabak Koyu

Çok fazla bir popülerliği olmayan ancak Fethiye’ye gidenlere kesinlikle gidip görmelerini ve zaman geçirmelerini tavsiye edeceğim alanlardan biri de kabak koyudur. Muazzam bir doğan güzelliğe sahip olan Kabak Koyu en çok gençler tarafından tercih edilmektedir. Kabak koyu toplamda yaklaşık olarak 200 metre uzunluktadır.

Muhteşem bir doğal havaya sahip olan Kabak koyu doğayı sevenlerin kesinlikle ziyaret etmeden dönmemesi gereken alanlardan birsidir. Kabak koyu üç tarafı dağlarla çevrili kanon biçiminde oldukça derin bir vadidir. Hem denizi hem de kumsalı muazzam derecede temizdir. Ayrıca Kabak Koyu Ölüdeniz’e yaklaşık olarak 17 kilometre uzaklıktadır. Birinci derecede bir sit alanı olmasından dolayı Kabak Koyu da her zaman doğal güzelliğini korumayı başarmıştır. Kabak koyuna gelmek isteyenler Ölüdeniz’den tekne turu aracılığı ile buraya gelebilir.Ölüdeniz’den Kabak koyuna karadan ulaşmak isteyenler yolun belirli bir kısmını araçla gidebilecek olsa da bir kısmını yürümek zorunda kalacaklar. Çünkü Ölüdeniz’den Kabak koyuna tam giden bir araç yoktur.

Gençlerin özellikle eğlenebilmek için en çok tercih ettiği alan Kabak Koyudur.

 

Gemiler Adası

Fethiye Gemiler Adası
Fethiye Gemiler Adası

Türkiye’nin en önemli sit alanlarından biri de Gemiler Adasıdır. Bu arada dikkat ederseniz doğal güzellikler hep sit alanlarından oluşmaktadır. Bu da aslında bize betonlaşmanın ne kadar kötü bir şey olduğunu tekrar göstermektedir. Neyse konumuza gelecek olursak Gemiler Adasının karşı tarafında birde Gemiler Vadisi ve Gemiler Koyu bulunmaktadır. Fethiye ilçesinin Ölüdeniz’den sonraki en büyük koyu ve hatta Ölüdeniz’den sonraki en güzel koyu Gemiler Koyudur. Yukarıda bahsettiğimiz Kayaköy’den indiğiniz zaman hemen Gemiler plajına ulaşmaktasınız. Kayaköyden zaten Gemiler adası muhteşem manzarası ile sizlere el sallayacaktır.

Gemiler Adasının eski adı ise Nicola’dır. Bölgenin Fethiye merkeze uzaklığı ise 9 kilometredir. Bölgenin yeşil alanında en gözde olan ağaçlar çam ağaçları ve zeytin ağaçlarıdır. Adada rastlayabileceğiniz erken Hristiyanlık dönemi kalıntılarında hala bozulmamış freskler mevcuttur.

Gemiler Adasına ulaşım için Ölüdenizden veya Gemiler Plajından kalkan tekneleri kullanabilirsiniz. Aynı zamanda adanın çevresinde tur tekneleri ile gezmeniz de mümkündür.

 

Fethiye Kral Mezarları’da Fethiye’de Gezilecek En Güzel Yerler Listemizde

Fethiye Kral Mezarları
Fethiye Kral Mezarları

Aslında Fethiye ilçesinin en önemli noktalarından biri de Fethiye Kral Mezarlarıdır. Fethiye için oldukça büyük öneme sahip bir bölgedir. Fethiye Kral Mezarları tamamen doğal kayayı oyarak oluşturulmuştur. Likyalılardan günümüze gelmeyi başarabilmiş nadide eserleren biridir Fethiye Kral Mezarları. Gotik bir yapısı olan ve bu yapısıyla hayranlık uyardıran bu alana merdivenlerle çıkış yapılabilmektedir. Kral mezarları tamamen deniz manzaralıdırlar. Fethiye’ye gelmişken burayı görmeden giderseniz inanın bana çok şey kaybedersiniz. Amintas Kral Mezarları iyon tarzında yapılmış ve tek parça yerli kayadan oyulmuştur. Kendin lideri diye bilinen Kral Amintas anısına yapılmış ve ismini de Kral Amintas’dan almıştır.

Fethiye Amintas Kral mezarlığından bir çok eser çıkarılmıştır. Buradan çıkarılan değerli eserler şu an İngiltere’de bulunan British Museum’da sergilenmektedir. Aynı zamanda Amintas Kral Mezarları manzarasından Şövalye Adasını da görebilirsiniz.

Haftanın tüm günlerinde Fethiye Amintas Kral Mezarlarını ziyaret etmeniz mümkündür. Müzeye giriş ücreti güncel olarak 5 tl’dir. Ayrıca müzekart geçerlidir.

 

Çalış Plajı

Fethiye Çalış Plajı
Fethiye Çalış Plajı

Eğer sakin ve güvenli bir plaj tercih ederseniz bu kesinlikle çalış plajı olmalıdır. Fethiye’de gezilecek en güzel yerler listemizde olan çalış plajı Fethiye şehir merkezine de 10 dakika uzaklıktadır. Sizlere muazzam bir manzara ile beraber tertemiz bir deniz sunan çalış plajı Caretta Caretta türündeki kaplumbağaların yumurta bıraktığı 17 plajdan biridir.

Çalış plajı Fethiye’ye yakın olduğu için konaklama açısından hiçbir sıkıntı çekmeyeceksiniz. Bölgede bir çok konaklama imkanı bulmanız mümkündür. Dilediğiniz bütçede dilediğiniz özelliklerde konaklama yapabilirsiniz. Ayrıca su sporları aktiviteleri açısından da ileri seviyede hareketli bir bölgedir. Sakin ve güzel bir plaj olan çalış plajını en çok Fethiye halkı tercih etmektedir. Eee bölge halkı bölgeyi en iyi bilenler olarak burayı tercih ediyorsa doğal olarak bir güzelliği vardır der sizlere çalış plajını da ziyaret etmeyi de tavsiye ederiz. Çalış plajı gün batımı manzarasını kesinlikle seyretmelisiniz.

Yukarıda da dediğimiz gibi bölgede konaklama konusunda hiçbir sıkıntı yaşamazsanız. Konaklama da sıkıntı yaşamayacağınız gibi yeme içme mekanları konusunda da zengin bir bölgedir.

 

Fethiye 12 Adalar

Fethiye 12 Adalar
Fethiye 12 Adalar

Fethiye’ye kadar gitmişken Fethiye adalarını görmeden dönmek tabiki de olmaz. 12 Adalar Fethiye körfezinin kuzeybatı ve batı yönünde sıralanan 12 adalara gitmek için tekne turlarını tercih edebilirsiniz. Bu 12 güzel ada doğal havanın tadına varabilir, ada gezintisi yapabilir ve isterseniz muazzam güzellikteki ve temizlikteki kumsallarda yüzmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Tekne turlarında sırasıyla ada turu şu şekilde gerçekleşmektedir. Yolculukta ilk durak Kızılada’dır. Ardından Delikli adalar, Yassıca Adalar, Tersane Adası, Domuz Adası, Bedri Rahmi Koyu, Göbün Koyu ve son olarak da Şövalye Adası şeklindedir. Ayrıca Domuz adasından sonra Bedri Rahmi koyuna gitmeden Kleopatra hamamında bir mola verilmektedir.

 

Telmessos Antik Kenti

Fethiye Telmessos Antik Kenti
Fethiye Telmessos Antik Kenti

Telmessos antik kenti adını tanrı Apollon’un oğlu Telmessos’dan almaktadır. Telmessos antik kenti ilçede bilinen ilk yerleşim yeridir. Telmessos antik kenti kalıntılarından günümüze çok az bir kısım kalabilmiştir. Bunun sebebi ise doğa olaylarıdır. İlçede yapılan bir kazıda Telmessos antik kendine ait bir tiyatro bulunmuştur. Telmessos antik kendinden kalan en önemli alan olarak özellikle tiyatro alanını ziyaret edebilirsiniz.

 

Tlos Antik Kenti

Fethiye Tlos Antik Kent
Fethiye Tlos Antik Kent

Fethiye’nin diğer antik kentlerine göre gayet büyük bir yüz ölçümüne sahip olan Tlos antik kenti Fethiye ilçe merkezinin 42 kilometre doğusunda bulunan Yaka köyündedir. Tlos antik kentinde bildiğimiz kadarı ile henüz kazı çalışmaları devam etmektedir. Bu antik kent Likya bölgesinin en önemli antik kentlerinden biridir. Keyifli zaman geçirebilirsiniz burayı gezerken.

 

Fethiye’de Gezebileceğiniz Diğer Güzel Yerler

Yukarıda anlattığımız Fethiye’de gezilecek en güzel yerler listesi dışında da Fethiye’de gezilecek bir çok güzel alan bulunmaktadır. Eğer vaktiniz var daha fazla yer görmek isterseniz Fethiye’de gezilecek güzel yerler için aşağıdaki listedeki alanlarıda ziyaret edebilirsiniz.

 • Letton Antik Kenti
 • Patara Antik Kenti
 • Pınara Antik Kenti
 • Eski Şehir
 • Hisarönü
 • Afkule Manastırı
 • Ksantos Antik Kenti
 • Göcek Koyu
 • Kıdrak Koyu
 • Günlüklü Koyu
 • Fethiye Müzesi
 • Gizlikent Şelalesi
 • Billy’s Beach
 • Şelale Yaka Parkı
 • Kadyanda
 • Mavi Mağara
 • Kibyra

Fethiye’yi gezen arkadaşlarımızda deneyimlerini ve farklı izlenimlerini yorum olarak paylaşırsa ziyaretçilerimiz ve Fethiye’yi gezmeyi düşünen arkadaşlar sizlerin de tecrübelerinden faydalanabileceklerdir.

Etiketler
Daha fazla göster

Mustafa Yetkin

Merhabalar, ben Mustafa Yetkin. 29 yaşında bir gezginim. Türkiye'nin bir çok yerini gezdim ve gezmeye devam ediyorum. Gezmek için yada herhangi bir iş için farklı şehirlere giden insanların en çok çektiği sıkıntılardan biri de ulaşımdır. Özellikle İstanbul'da nereye hangi toplu taşıma araçları ile gidileceğini bilmediği için insanlar çok sıkıntı çekmektedir. O yüzden bu sitede nereye, nasıl gidilir konusunda mümkün oldukça sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat