İstanbul Ulaşım

İndirimli Öğrenci İstanbulkart (Akbil) Nasıl Alınır?

İndirimli Öğrenci İstanbulkart (Akbil) Nasıl Alınır?

İndirimli Öğrenci İstanbulkart Nedir ?

Toplu ulaşım araçlarında kullanılmak üzere hazırlanmış düşük ücretli yolculuk tarifelerinden faydalanmaya hak kazanmış eğitimi devam edenler için hazırlanmış olan yolculuk kartıdır. Açıköğretim öğrencileri ve Kur’an Kursu öğrencileri de bu indirimli öğrenci İstanbulkart akbili hizmetinden faydalanabilmektedirler. Ancak açıköğretim ve Kur’an kursu öğrencilerin indirimli öğrenci İstanbulkart hizmetinden faydalanabilmeleri için aşağıdaki şartlara uymaları gerekmektedir.

 • Sosyal Güvenlik Kurumu çalışan kaydına sahip olmaması
 • 20 yaşından henüz gün almamış olmak

Bu koşullara uygun olan açıköğretim öğrencileri son bir ay içerisinde almış oldukları öğrenci belgesi ve yine son bir ay içerisinden sgk’dan almış oldukları çalışmadıklarına dair belge ile bizzat başvuru merkezlerine giderek başvuru yapmaları gerekmektedir.

İndirimli İstanbul Öğrencikart
İndirimli İstanbul Öğrencikart

Merkezi Eğitim Merkezi Öğrencileri Öğrenci İstanbulkart’ı (Akbil) Alabilirler mi ?

Merkezi eğitim öğrencileri öğrenci İstanbulkart’ı alabilirler ancak onlar içinde bir takım koşullar vardır. Öncelikli olarak başvurularını kurumsal olarak yapmaları gerekmektedir. Kurumsal başvuru yapabilmeleri içinde eğitim aldıkları kurum ile görüşmeleri gerekmektedir. Kurmsal başvuru ile mesleki eğitim kursu öğrencileri de öğrenci İstanbulkar’ı (akbil) almaya hak kazanabilmektedirler.

Mesleki Eğitim Merkezlerinde Görevli Olan Ustalar İndirinmli İstanbulkart (Akbil) Alabilir mi?

Mesleği eğitim merkezi görevli ustaları indirimli istanbulkart hizmetinden faydalanamazlar.

İndirimli Öğrenci İstanbulkart (Akbil) Nasıl Alınır?

İndirimli öğrenci İstanbulkart’ı alabilmek için öncelikle bir başvuru yapmanız gerekmektedir.

Online Öğrenci İstanbulkart Başvurusu

Adım 1.: Online Başvuru Formu Doldurma

Öncelikle istanbulkart web sayfasına girerel online başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Forma kişisel bilgilerinizi ve fotoğrafınızı ekleyeceksiniz.

Adım2.: Ödeme Bilgileri

Başvuru aşamasında ödeme formu gelecek ve bu formda kredi kartı ile ödemenizi yapmanız gerekmketedir. Herhangi bir banka eftsi, havale gibi işlemlerle ödeme kabul edilmemektedir.

Adım 3.: Başvurunuzu Takip Edin

Başvurunuzu yaptıktan sonra üyelik sayfasına giriş yaparak başvuruyu doğru yapıp yapmadığınızı teyid edebilir veya başvurunuzda istediğiniz alanları güncelleyebilirsiniz.

Adım 4.: İstanbulkart Teslimatı

Başvurunuz alınıp onaylandıktan sonra kartınızın size özel olarak hazırlanma aşaması başlar. Kurum İstanbulkartınızı size özel olarak hazırlar Ptt aracılığı ile adresinize gönderimini yapar. Yapılan bu adrese gönderim işlemi sadece İstanbul için olan adresler için geçerlidir. Ayrıca Ptt dağıtımcısı geldiğim zaman adreste olmamanız durumunda Bildirim kağıdı bırakır. Öğrenci belgenizle gidip en yakın ptt şubesinden kağıdı almanız gerekir.

Birseysel İndirimli Öğrenci İstanbulkart (Akbil) Başvurusu

Gerekli olan belgeler

 • Üzerinde kimlik numaranızın olduğu kimliğiniz ya da kimlik yerine geçen bir belgenin aslı
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 1 adet vesikalık fotoğraf

İstenilen bu belgeler ile kart başvuru merkezine gideren indirimli öğrenci istanbulkart başvurusu yapabilirsiniz. Bu belgeleri teslim ettiğiniz zaman sizlere kaç gün içerisinde kartınızın teslim olacağı bilgisi verilir ve o kadar süre içerisinde kartınız size teslim edilir. Kart ücretini ise gitmiş olduğunuz kart başvuru merkezinde nakit olarak ya da kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

Eğer kendinizin gitme imkanı yoksa anne, baba, eş ya da çocuk tarafından her iki kişinin asıl ibrazlı kimlik belgesi ile yapılabilmesi mümkündür.

Şehir dışında eğitim gören bir öğrenci iseniz indirimli öğrenci istanbulkart başvurusunu bizzat kendiniz yapmalısınız.

Kurumsal İndirimli Öğrenci İstanbulkart (Akbil) Başvurusu

Kurumsal öğrenci akbili başvurusu için aşağıdaki adımları sırasıyla takip etmeniz gerekmektedir.

 • Ön Başvuru Yapma
 • Belbim A.Ş. Onay Süreci Bekleme
 • Sanal Kese Yüklemesi
 • Asıl Başvuru

Ön Başvuru Süreci

 • Başvuruyu yapacak olan kurum, İstanbulkart talebinde bulunacağı kişilerin isim listesini eksiksiz bir şekilde tamamlamalıdır.
 • Hazırlanan isim listesi Belbim’e excel formatında iletilmelidir. ( Liste Belbim’e e-posta ile veya elden iletilebilir.)

Belbim e-posta adresi istanbulkartkurumsal@belbim.istanbul

Belbim elden başvuru için adres: Yeşilköy Mah. Atatürk Havalimanı Cd. İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A3 Blok Kat:2 Yeşilköy / İstanbul

Belbim A.Ş. Onay Süreci

Kurum tarafından Belbim’e iletilen liste Belbim tarafından detaylı bir şekilde incelenip belirlenecek olan işlem tutarı kuruma bildirilir.

Sanal Kese Yüklemesi

Kurumların toplu kart alımları ve abonman yükleme ücretleri sanal kese üzerinden tahsil edilir. Sanal Kese’ye yükleme yapmak için Vakıfbank internet şubesi yada gişelerden vergi numarası ve müşteri numarası ile yapılabilmektedir.

Asıl Başvuru Süreci

İstanbulkart Kurumsal Başvuru Formu İle Başvuru Yapma

 • Kesin isim listesinin çıktısı ( İmzalı, Kaşeli )
 • Üst yazı ( Her kurum için farklıdır. )
 • Görevlendirme Yazısı
 • Başvuru yapılacak her bir kişi için kurumsal İstanbulkart başvuru formu ayrı ayrı doldurulmalıdır. Ayrıca formlarda başvuruyu yapacak kişinin imzası zorunludur. ( Formlarda fotoğraf için zımba kullanmayınız )

CD İle Başvuru Yapma

 • Kesin İsim listesinin çıktısı (kurum yetkilisi Kaşe/Mühür – İmza ve excel isim listesindeki her bir kişinin çıktıda imzası zorunludur.)
 • Üst yazı ( Her kurum için farklıdır. )
 • Görevlendirme Yazısı
 • Başvuru yapacak her kişinin fotoğrafı CD içerisine ayrı ayrı eklenmelidir. Fotoğraf isimleri her fotoğrafta fotoğraf sahibinin TC’si olacak şekilde isimlendirilmelidir.

Önemli Uyarılar

 • Önemli evrakların el ile doldurulması durumunda işlem yapılmayacaktır.
 • Gönderilen kesin isim listesi üzerinden herhangi bir çıkarma yada ekleme yapılmayacaktır.
 • 3 Ay içerisinde alınmayan kartlar imha edilmektedir.

İndirimli Öğrenci İstanbulkart Akbil Ücretleri

KART İLK DEFA VİZE YENİLEME KAYIP İLK USULSÜZ KULLANIM CEZASI İKİ VE ÜZERİ KULLANIM CEZASI
ÖĞRENCİ 10₺ 5₺ 10₺ 20₺ İndirimli Öğrenci Aylık Abonman Ücreti + Kart Bedeli 1608 Sayılı Kanunda Belirtilen İdari Para Cezasının Alt Sınırı + Kart Bedeli

İndirimli Öğrenci İstanbulkart Akbil Kayıp ve Çalıntı Durumunda Yapılması Gerekenler

Kayıp ve Çalıntı İstanbulkart Bildirimi

İstanbulkart akbilinizin çalınması veya kaybolması durumunda ALO153’ü arayarak İstanbulkartınızı kullanıma kapatmalısınız. Kapatmamanız durumunda kartınızı bir başkası kullanırsa usulsüz kullanım cezası yapıtırımı uygulanacaktır.

Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır

Öğrenci kartının bozulması kullanıcı kaynaklı bir durum ise eğer 10₺ yenileme ücreti ödenerek yeni kart başvurusu yapılmaktadır. Yenileme talebinizde yeni kartınız 5 gün içerisinde hazır olur ve hazır olduğu an eski kartınız iptal olur.

Yenileme işlemi için İstanbulkart başvuru merkezine giderek bireysel başvuru yapmanız gerekmektedir.

İstanbulkart Yenileme İşlemi İçin Gerekli Belgeler?

 • Nüfus cüzdanınızın aslı
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet vesikalık fotoğraf
 • Yenileme işleminin yapılabilmesi için eski kartınızı ibraz etmeniz gerekmektedir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan 34A Metrobüs Hattı başlıklı makalemizde 34A Metrobüs Hattı, 34A Metrobüs Hattı Durakları ve 34A Metrobüs Hattı Nereye Gider hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Mustafa Yetkin

Merhabalar, ben Mustafa Yetkin. 29 yaşında bir gezginim. Türkiye'nin bir çok yerini gezdim ve gezmeye devam ediyorum. Gezmek için yada herhangi bir iş için farklı şehirlere giden insanların en çok çektiği sıkıntılardan biri de ulaşımdır. Özellikle İstanbul'da nereye hangi toplu taşıma araçları ile gidileceğini bilmediği için insanlar çok sıkıntı çekmektedir. O yüzden bu sitede nereye, nasıl gidilir konusunda mümkün oldukça sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat