Gezilecek Yerler

Kadıköy’de Gezilecek En Güzel Yerler

Kadıköy’de Gezilecek En Güzel Yerler

Kadıköy
Kadıköy

Kadıköy’de Gezilecek En Güzel Yerler

Kalabalık caddeler, şehrin göbeğinden geçen nostalji tramvay, boğazın ortasında yoğun şekilde geçen gemi ve vapurlar, sizi büyüleyen moda sahili gibi birçok özelliğe sahip bir ilçe olan Kadıköy. Gerek yurtiçinden gerekse de yurtdışından İstanbul’a gelenlerin mutlaka ziyaret etmek istediği o kalabalık caddelerde, rıhtımda, moda sahilde, Bağdat caddesinde ve birçok yerinde doyasıya gezdiği bir kent. Kadıköy.

Kadıköy canlı ve renkli yaşamı ile siz ziyaretçileri bekliyor. İstanbul deyince aklınıza ilk gelen semt olan Kadıköy’de sizi cezbeden birçok mekân vardır. Bu mekanları sıralamadan önce kısaca Kadıköy hakkında bilgi verelim. İstanbul’un tarihinde Hristiyan dünyasında çok önemli toplantılara ev sahipliği yapan Kadıköy günümüzde deniz ulaşımının en yoğun yaşandığı, Anadolu ve Avrupa yakaları arasında vapur ulaşımının büyük bir kısmını üstlendiği bir semt olarak göze batmaktadır.

Kadıköy Avrupa yakasında Eminönü ve Karaköy ile komşu olmakla beraber buralara 15 dakika aralıklarla yaklaşık 10 dakikalık vapur yolculuğu ile meşhur nam-ı değer Kadıköy İskelesinden kalkan vapurlar ile ulaşım yapılmaktadır. Kadıköy’den Avrupa yakasıda bulunan Beşiktaş semtine de yaklaşık 15 dakikalık vapur yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Vapur yolculukları sadece Avrupa yakası ile sınırlı kalmamakla beraber Adalara yapılan vapur seferi ve İstanbul boğaz turu ile deniz ulaşımının ana hattını oluşturan Kadıköy sadece deniz ulaşımı ile değil metro, Marmaray ve İETT ulaşımı ile İstanbul’un her noktasına çok rahat ulaşabilirsiniz. Böyle muhteşem bir semtin muhakkak birçok gezilecek yerinin olması da çok normaldir. İşte bizde sizler için Kadıköy’de Gezilecek En Güzel Yerleri derleyip size sunuyoruz.

 1. Rıhtım

  rıhtım
  rıhtım

Kadıköy’de Gezilecek En Güzel Yerler listemizin ilk sırasında şüphesiz ki ilk sırasında bulunan Rıhtım Kadıköy ziyaretçilerini karşılamaktadır. Rıhtıma geldiğinizde içinize çekeceğiniz boğaz havası sizlere adeta bir huzur havası katacaktır. Rıhtıma attığınız ilk adımda karşınızda heybetini gizlemeyen bir bina göreceksiniz. Bu binayı genellikle eski Türk filmlerinden anımsayacaksınız. İstanbul’a atılan ilk adım hep o binadan olmuştur. Bu bina hepinizin de tahmin ettiği Haydarpaşa Tren Garıdır. Haydarpaşa Tren Garı için maalesef sizleri üzen bir haberimiz olacak. Hatırlayacağınız üzere Haydarpaşa Tren Garının yangın sonucu hasar görmesi ve bu hasar sonucu şu anda oranın tadilatta olmasıdır. Kadıköy’de gezmeyi düşünen kişiler için olumsuz bir durum olan bu olay dileriz ki ilerleyen zamanlarda bu tadilatın bitip Haydarpaşa Tren Garının eski yapısı bozulmadan tekrar ziyarete açılmasıdır.

rıhtım
rıhtım

Rıhtıma geldiğinizde taze simit ve çay ile birlikte boğaza karşı gelen vapurlar, hemen karşınızda uçuşan martılar, sokak sanatçılarının yaptıkları canlı müzik eşliğinde simit ve çay keyfi yapabilirsiniz. Kadıköy’de Gezilecek En Güzel Yerler listemizde bulunan Rıhtıma ulaşımda çok rahattır. İETT otobüslerinin son durağı olan Rıhtım vapurlar içinde Beşiktaş, Eminönü, Karaköy ve adalar vapurlarının uğrak yeridir. Kadıköy ve Beşiktaş İskelesini de içinde bulunduran Rıhtımdan kalkan vapurlarla da 25 TL karşılığında 1,5 saat süren boğaz turu da yapabilirsiniz.

 

 1. Haydarpaşa Tren Garı

  Haydarpaşa Tren Garı
  Haydarpaşa Tren Garı

Kadıköy’de Gezilecek En Güzel Yerler listemizde bulunan bir diğer mekân ise Haydarpaşa Tren Garıdır. Haydarpaşa Tren Garı tarihi yapısı ile bir şaheser olmasının yanında birçok dizi film ve setlere de ev sahipliği yapmıştır. İstanbul’u bilen veya bilmeyen herkesin gördüğü yer muhakkak Haydarpaşa Tren Garıdır. Zira Kadıköy’ün simgelerinden biri olan Haydarpaşa Tren Garı eski Türk filmlerinde çok sık gösterilmiştir. Rıhtımda bulunan Haydarpaşa Tren Garının yapımına 1906 yılında başlanmış 1908 yılında tamamlanmıştır. Haydarpaşa Tren Garı Anadolu’yu İstanbul’a bağlayan demiryolunun da son durağıdır. III. Selim tarafından Selimiye kışlasının yapımında emeği geçen Haydar Paşa anısına buraya Haydarpaşa Tren Garı adı verilmiştir.

Haydarpaşa Tren Garı
Haydarpaşa Tren Garı

2010 yılında çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale gelen Haydarpaşa Tren Garına bu tarihten sonra tren seferleri yapılmamaktadır. Henüz müze haline gelmediği ve tadilatta olduğu için maalesef ziyaret gerçekleştirilemiyor.

 1. Bahariye Caddesi

  Bahariye Caddesi
  Bahariye Caddesi

Kadıköy’de Gezilecek En Güzel Yerler listemizde bulunan bir diğer mekân ise Bahariye Caddesidir. Bahariye Caddesi Kadıköy çarşısının bitişinde başlamaktadır. Bahariye Caddesini dolaşmadan önce Kadıköy çarşısına girip orda bulunan balıkçılar, sahaflar, antikacılar ve restoranların içinden geçip Bahariye Caddesine ulaşabilirsiniz. Bahariye Caddesine doğru giderken bir sokak dikkatinizi çekecektir. Bu sokak Sanatçılar Sokağıdır. Sanatçılar sokağında ressamlar ve heykellerin ürettikleri eserleri bulabilirsiniz.

Bahariye Caddesi
Bahariye Caddesi

Bahariye Caddesinde siz değerli misafirleri için cadde trafiğe kapatılmıştır. Cadde üzerinde oluşan kalabalık, sokak sanatçıları, alışveriş yapacağınız yemek yiyeceğiniz birçok mekânda bulabilirsiniz. Yine cadde üzerinde dikkatinizi çeken kilise, tarihi bina ve opera binası da bulabilirsiniz. Anadolu Yakasının İstiklal Caddesi olarak Bahariye Caddesi kabul edilir. Zira cadde üzerinde bulunan tarihi nostaljik tramvay uzun uzun devam eden cadde ve cadde üzerinde bulacağınız birçok mekân sizi adeta İstiklal caddesinde yürüyormuş hissi verecektir.

 1. Süreyya Operası

  Süreyya Operası
  Süreyya Operası

Kadıköy’de Gezilecek En Güzel Yerler listemizin 4. Sırasında kendine yer bulan Süreyya Operası 3. Başlıkta yer verdiğimiz Bahariye Caddesi üzerinde yer alan göz alıcı bir mekân olarak dikkatinizi çekecektir. 1924 yılında inşasına edilen Süreyya Operası 1927 yılında yapımı tamamlanmıştır. Süreyya İlmen Paşa tarafından tasarlanan tarihi bina ilk dönemlerinde sadece sinema olarak kullanılmıştır. Türkiye’nin 6. Kadıköy’ün ise 1. Operası olmasından dolayı Süreyya Operası’nın önemi bir kat daha artmaktadır.

Süreyya Operası
Süreyya Operası

Kadıköy’de şehrin göbeğinde semtin en yoğun sokağında bulunması buraya olan merakı da bir kat arttırmıştır. Süreyya Operası dış yapısıyla da bir cazibe merkezi görünümünde. Opera binasının dış cephesi sanat, komedi ve trajedi motifleriyle oymalı süslü yapısı ile görenleri hayrete düşürüyor. Opera binasının dışı da içi kadar merak uyandıran bir yapı görünümünde. Süreyya Operasının yanı başında bulunan Vodvil adlı heykelde görülmeye değer.

 1. Barış Manço Müzesi

  Barış Manço Müzesi
  Barış Manço Müzesi

Kadıköy’de Gezilecek En Güzel Yerler listemizde bulunan bir diğer yer ise Barış Manço Müzesi’dir. Eminim ki Barış Manço Müzesi Kadıköy’de sizi en çok duygulandıran yer olacaktır. Hele birde çocukluğunuz Barış Manço’yu izlemekle geçmişse. Müze Kadıköy’de Moda Sahile doğru inerken hemen yol üzerinde kolayca ziyaret edebileceğiniz bir konumda. Barış Manço’nun evinin müzeye dönüştürülmesi ile birlikte ziyaretçi akınına uğrayan Barış Manço Müzesinin giriş fiyatı öğrenciler için 5 TL iken yetişkinler için ise giriş ücreti ise 10 TL olarak belirlenmiştir.

Şimdi gelelim Barış Manço Müzesinin içerisinde yer alan ve Barış Manço’ya ait olan eşyalarına. Bir zamanlar herkesin diline doladığı domates, biber, patlıcan şarkısında adı geçen sebzeler hemen müze girişinin bahçesinde gözlerinize çarpacak. Kocaman heykeller ile yapılan bu sebzelerin hemen yanında göze çarpan bir garaj ve bu garajın içinde bulunan Barış Manço’ya ait otomobil eminim ki sizleri de geçmişe götürüp duygulandıracaktır.

Barış Manço Müzesi
Barış Manço Müzesi

Barış Manço Müzesinin içine girdiğinizde çok daha farklı hisler sizleri bekliyor. Zira içeri ilk girdiğinizde Barış Manço’ya ait müzik aletleri, giysiler, sandıklar, masalar, sandalyeler, plaklar, dergiler, kostümler ve daha birçok şey… 3 katlı müzede Barış Manço’ya eşine ve çocuklarına ait tüm eşyalar siz ziyaretçilerini bekliyor. Müzeden ayrıldıktan sonra geriden müzeye baktığınızda içinizde çok farklı bir hisle ayrılacaksınız.

Adres: Caferağa, Yusuf Kamil Paşa Sk. No:5 D:No:5, 34710 Kadıköy/İstanbul

 1. Moda Sahil

  Moda Sahil
  Moda Sahil

Kadıköy’de Gezilecek En Güzel Yerler listemizde huzur kokan bir mekân var. Uzun kalabalık sahili, yeşil çimler, mavi deniz, beyaz yelkenler kısaca huzur. Evet yanlış duymadınız Kadıköy’de bulanan Moda Sahil yeryüzünün her rengi ile size merhaba diyor. Barış Manço evinden çıkıp hemen kendinizi attığınız Moda Sahilde banklarda, sahil taşlarında ve sahilde bulunan cafelerde oturabilirsiniz.

Moda Sahil
Moda Sahil

Moda Sahilde ünlü görme ihtimaliniz çok yüksek. Zira ünlü isimlerin de uğrak mekânı olan Moda Sahil gözlerinize görsel şov içinize de ferahlık sunmakta. Kalabalık olmasına rağmen Moda Sahil şehrin kalabalık lığından bunalanlar için süper bir mekân. Geniş alanda grupların arasından geçerken gürültü bir kalabalık hissetmeyeceksiniz.

 1. Romantika Fenerbahçe Parkı

  Romantika Fenerbahçe Parkı
  Romantika Fenerbahçe Parkı

Kadıköy’de Gezilecek En Güzel Yerler listemizdeki bir diğer yer ise Romantika Fenerbahçe Parkı. İstanbulluların uğrak yeri olan ve Kadıköy’ün Fenerbahçe semtinde bulunan Romantika Fenerbahçe Parkı İstanbul’un en gözde parklarının arasında bulunur. Yemek yemek için birçok restoran ve cafeler ile park ziyaretçilerine misafirlik yapmakta.

Adres: Fenerbahçe, Fenerbahçe Parkı, 34726 Kadıköy/İstanbul

 1. Boğa Heykeli

  Boğa Heykeli
  Boğa Heykeli

Kadıköy’de Gezilecek En Güzel Yerler listemizde bulunan Boğa Heykeli adeta Fenerbahçe ve Kadıköy’ün simgesi haline gelmiştir. Semti ziyaret edenlerin mutlaka uğradığı Boğa Heykeli önünde fotoğraf çekinmek için oluşan kalabalık kuyruklar sizlerin de dikkatinizi çekecektir. Şehrin hemen göbeğinde bulunan Boğa Heykeli rıhtımdan yukarı çıkarken veya Bahariye Caddesine girerken çok güzel bir konumda. Fenerbahçe Stadına, Alex ve Lefter Heykellerine de çok yakın olan Boğa Heykeli özellikle maç günleri çok fazla ziyaret edilmektedir.

Boğa Heykeli hakkında ön bilgiyi verdikten sonra heykelin tarihi ve nasıl yapıldığı hakkında bilgi verelim. Kadıköy altıyolda bulunan Boğa Heykeli 1864 yılında Sultan Abdülaziz tarafından heykeltıraş Ruillaya yaptırılan heykelin asıl adı Dövüşen Boğa olan boğa yapıldığı dönemden bu yana Kadıköy’ün belli noktalarına konulmuş en son ise şu anki konumu olan altı yol mevkiine konulmuştur.

Adres: Osmanağa, Söğütlü Çeşme Cd No:61, 34714 Kadıköy/İstanbul

 1. Akmar Pasajı

  Akmar Pasajı
  Akmar Pasajı

Kadıköy’de Gezilecek En Güzel Yerler listemizde bu sefer tarihi bir pasaj var. Tarihi Akmar Pasajı kitapçıları ile ünlü bir yer olarak Kadıköy’ün en çok uğranılan mekanlarından biridir. Eski ve yeni kitapları çok rahat bulabileceğiniz bir pasaj olan Akmar Pasajı kitapsever ve öğrencilerin sık uğrak yerlerinden biridir. Sadece kitap değil plak dergi gibi birçok koleksiyonu burada bulabilirsiniz.

Haftanın her günü açık olan Akmar Pasajının çalışma saatleri sabah 09:00 ile akşam 21:00 arasıdır.

Adres: Caferağa, Mühürdar Cd., 34710 Kadıköy/İstanbul

 

 

Sevgili ziyaretçilerimiz sizler için araştırdığımız Kadıköy’de Gezilecek En Güzel Yerler İstanbul’a ilk defa gelip te Kadıköy’ü mutlaka gezmek isteyenler için gezilecek yer listemizi hazırladık. Bu listemizde Kadıköy’ün mutlaka gidip gezilmesi gereken yerleri titizlikle hazırlayıp sizlere sunduk. Umuyoruz ki listemizdeki tüm mekanlar sizleri cezbedecektir. Kadıköy’de Gezilecek En Güzel Yerler listemizi sizler için sıralayacak olursak;

 

 • Rıhtım
 • Haydarpaşa Tren Garı
 • Bahariye Caddesi
 • Süreyya Operası
 • Barış Manço Müzesi
 • Moda Sahil
 • Romantika Fenerbahçe Parkı
 • Boğa Heykeli
 • Akmar Pasajı

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Yuvarlakçay Yeşil Vadi başlıklı makalemizde Yuvarlakçay Yeşil Vadi, Yuvarlakçay Yeşil Vadi Nerede ve Yuvarlakçay Yeşil Vadiye Nasıl Gidilir hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Mustafa Yetkin

Merhabalar, ben Mustafa Yetkin. 29 yaşında bir gezginim. Türkiye'nin bir çok yerini gezdim ve gezmeye devam ediyorum. Gezmek için yada herhangi bir iş için farklı şehirlere giden insanların en çok çektiği sıkıntılardan biri de ulaşımdır. Özellikle İstanbul'da nereye hangi toplu taşıma araçları ile gidileceğini bilmediği için insanlar çok sıkıntı çekmektedir. O yüzden bu sitede nereye, nasıl gidilir konusunda mümkün oldukça sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat