Gezilecek Yerler

Tatvan Tarihi ve Tatvan’da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin bilinmeyenlerde en güzel ilçelerinden biri olan Tatvan Tarihi ve Tatvan'da gezilecek yerleri öğrendiğiniz zaman eminim sizler de Tatvan'ı gidip görmek için sabırsızlanacaksınız.

Bir çoğunuzun belki henüz adını bile duymuş olmadığı bir ilçe Tatvan. Oysa ülkemizin en güzel ilçelerinden biri diyebileceğim bir ilçe Tatvan. Hem doğal güzelliği hem de yaşanılır bir şehir olması açısından oldukça gelişmiş doğuda Bitlis’in bir ilçesi Tatvan. Bu yazımızda hep beraber Tatvan Tarihi ve Tatvan’da gezilecek yerler nereler inceleyeceğiz.

Tatvan Tarihi ve Tatvan’da Gezilecek Yerler

Tatvan
Tatvan

Bir sahil şehri olan Tatvan herkesin kesinlikle gidip görmesi gereken ülkemizin çok güzel bir ilçesi. Daha önce gitmeyenler bilmeyenler Bitlis’in bir ilçesi dendiği zaman sıradan doğuda bir ilçe gibi düşünse de aslında doğa harikası bir ilçe. Bir tarafında Tatvan’ın akciğeri diye bahsedilen ormanlar diğer tarafta ise Vangölü arasında kalmış muazzam bir ilçe. Yani yeşil ve mavi arasında kalmış tatlı bir şehir. Aynı zamanda Tatvan ilçesi bağlı olduğu Bitlis ilinden hem yüz ölçümü hemde nüfus olarak daha büyük ve çok daha fazla gelişmiş bir ilçe.

Tatvan Tarihi

Tatvan Tarihi
Tatvan Tarihi

Tatvan bölgesi ilk çağdan günümüze kadar yaşamın olduğu bir bölge olarak bilinmektedir. Tatvan bölgesinde geçmişten günümüze kadar yaşayan milletlerin bazıları Subarlar, Hurriler, Hititler, Urartular, Selçuklular ve Osmanlılardır. Bölge halkınında çok iyi bildiği gibi 1071 Malazgirt Meydan Muharebesinden sonra bölgede Selçuklu Devleti yaşamını sürdürmeye başlar. Bölgede hüküm sürmüş olan beylikler ise Harzemşahlar, İlhanlılar ve Akkoyunlulardır.

Selçuklu Devletinden sonra bölgeye Osmanlının hükmetmesi Çaldıran Savaşı sonrasına dayanır. 1514 senesinde İran’la yapılan Çaldıran Savaşında Osmanlı Devletinin galip gelmesi ile Osmanlı Devleti bu toprakları da sınırları içerisine katmayı başarır. Çaldıran savaşından ülkemizin doğu anadolu topraklarının büyük bir bölümü Osmanlı hakimiyeti altına girmiş olur. Tatvan Bölgesi Osmanlı Devleti için İran yolunda bir mola yeri olarak kullanılır. Ayrıca Kanuni Sultan Süleyman, İran seferleri esnasında bu bölgeye bir tersane yaptırmaya karar verir ve yaptırır.

Tatvan isminin tarihine baktığımızda yazılı kaynaklarda Tatvan’ın isminin kim tarafından nasıl verildiği bilinmektedir. Ancak bölge halkının sözlü kaynaklarına göre Evliya Çelebi Rahova bölgesinden doğuya doğru 3 saat yürüdükten sonra Taht-ı Van kalesine ulaşması ile bölge halkı ile beraber buraya Tatvan ismi verilmiştir.

Tatvan’ın en hızlı gelişme dönemi ise 1877-1888 yılları arasında Osmanlı Devletinin Ruslarla yaptığı savaşa dayanmaktadır. Bu savaş 93 harbi olarak da bilinmektedir. 93 Harbi sonrasında Rus işgali altında olan Karadeniz bölgemizden, Tatvan bölgesine çok ciddi oranda göçler meydana gelmiştir. Osmanlı Hükümeti bu işgalde ve sonrasında Karadenizde yaşayan bazı insanları bu bölgeye sevk etmiştir. Tatvan’ın en hızlı büyüme ve gelişme dönemi ise bu döneme dayanmaktadır. Nüfusun ciddi bir şekilde artması ile Tatvan hızla büyümüştür. Hatta günümüzde de bölgede bir çok Karadenizli ailenin yaşadığı bilinmektedir. Bazı röportajlarda bu Karadenizli aile büyükleri atalarının Karadenizden nasıl geldiklerini anlatmaktadır. Ancak birbirlerine öyle ısınmışlardırki, Karadenizli aileler de şimdi kendilerini Tatvanlı olarak görmektedir.

Karadeniz halkı bölgeye gelene kadar Tatvan bir nahiye statüsünde şu anki Küçüksu bölgesinde bulunmaktaydı. Yerleşim alanı genişleyen Tatvan 1936 yılında ise içle statüsüne geçmiştir. Tatvan ilçe olduktan sonra büyümesi çok daha hızlanmıştır.

 

Tatvan Nüfus Gelişimi

Tatvan ilk ilçe olduğunda yani 1936 senesinde 300 nüfusu vardır. Aradan 14 yıl geçtikten sonra yani 1950 yılında ise Tatvan’ın nüfusu 3179 olmuştur. 1965 yılında 10 bin, 1970 yılında 20 bin, 1980 yılında 40 bin, 1985 yılında 50 bini aşkın bir nüfusa ulaşmıştır. Nüfustan’da göründüğü gibi Tatvan çok hızlı bir şekilde büyümüştür. Ayrıca Tatvan’ın gelişmesinde en önemli sebeplerden biri de Tatvan’ın İpekyolu ticaret yolu üzerinde olmasıdır. Tatvan nüfusu 2018 yılı itibari ile 92.695’tir.

 

Tatvan’da Gezilecek Yerler

Tabi Tatvan’da herşeyden önce bir şehir merkezini gezip ilçenin doğal güzelliğini görmenizi tavsiye ederim ardınan hazırladığımız Tatvan’da gezilecek yerler listemizdeki yerleri gezmeye başlayabilirsiniz.

 

Nemrut Dağı ve Nemrut Krater Gölü

Nemrut Dağı ve Nemrut Krater Gölü
Nemrut Dağı ve Nemrut Krater Gölü

Tatvan ilçesinin kuzeydoğu yönünde kalan Nemrut Dağı ilçenin kesinlikle görülmesi gereken güzelliklerinin en başlarında gelmektedir. Nemrut Volkanik Dağı ve Nemrut Krater gölü her yıl bir çok yabancı turist ziyareti almaktadır. Nemrut Dağı dendiği zaman bir çok kişi Adıyaman’da bulunan nemrut dağını düşünse de Tatvan’da bulunan Nemrut dağı oradan çok daha güzel bir doğa harikasıdır.

Nemrut dağının Tatvan ilçe merkezine uzaklığı 12 kilometredir. aracınızla bu yolu 45 dakika’da kat edebilirsiniz. Sönmüş bir yanardağ olan Nemrut dağı zirvelerine çıktığınızda eski püskürmelerinden kalan parlak volkanik kayaçları görmeniz mümkün. Nemrut Volkanik dağı son olarak 1692 senesinde püskürmüştür. Ancak son lav çıkışı 1441 yılında olmuştur. Yani burada göreceğiniz parlak kayaçlar son olarak 1441 yılından kalmadır.

Nemrut Krater Dağının bir kaldera görünümünü alması ise yaklaşık olarak 100 bin yıl öncesine dayanıldığı düşünülmektedir. Nemrut dağının uzun çapı 7.5 kilometre kısa çapı ise 6 kilometredir. Nemrut dağı kalderası içerisinde bir de Türkiye’nin en büyük krater gölü olan nemrut gölü yer almaktadır. Nemrut Krater gölü ise 6 kilometre çapında çok derin bir göldür. Nemrut Krater Gölünün yüz ölçümü 10 kilometre karedir.

Gelelim Nemrut Kalderası içerisinde önemli yerlere. Nemrut kalderası içinde toplamda 5 tane farklı büyüklüklerde göl, bir çok lav çıkış merkezi, sıçratma konisi, lav hunisi, bir çok sıcak su kaynağı ve toplamda 6 adet mağara bulunmaktadır. Kaldera içerisindeki sıcak su kaplıcasının sıcaklığı ise 60 derecedir.

Yani Nemrut Krater Dağı her insanın kesinlikle gidip görmesi gereken muhteşem bir doğal güzelliktir. Gidip gördüğünüz zaman bir volkanik dağ hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olabileceksiniz.

 

El-Aman Hanı

El-Aman Hanı
El-Aman Hanı

El-Aman Hanı konum olarak Tatvan – Bitlis karayolu üzerinde Rahova diye bilinen bölgede yer almaktadır. Hüsrevpaşa tarafından 16. yüzyılda inşa edilen El-Aman Hanı İpekyolu ticaret yolu üzerinde önemli kervansaraylardan biriydi. Ayrıca El-Aman Kervansarayı Anadolunun en büyük kervansarayıdır. Günümüzde Halka açık bir sosyal tesis olarak ziyaret edilmesi mümkündür. Han içerisinde su an restoran, kütüphane gibi alanlar bulunuyor ve gidip buralarda dilediğiniz gibi geçmiş dönemin mimarisi içerisinde güzel vakit geçirebilirsiniz.

 

Tatvan Sahili

Tatvan Sahili
Tatvan Sahili

Her ne kadar tarihi bir yapı olmasa da Tatvan Sahili kesinlikle gidip görmeniz gereken bir sahildir. Tatvan’a gidecekseniz zaten Tatvan Sahiline de uğramadan geçmezsiniz diye düşünüyorum. Geniş bir sahil yoluna sahip olan Tatvan, Sahil Düzenleme Projesinden sonra sahili çok daha işlek hale gelmiş bir ilçedir. Ayrıca Tatvan sahil yolu çevresinde bir çok cafe ve restoran bulunmaktadır. Burada çok keyifli zaman geçirmeniz mümkündür.

 

St. George Manastırı

St. George Manastırı
St. George Manastırı

St. George Manastırı Tatvan – Van karayolunun 35. kilometresindedir. İnşası 900’lü yıllara dayanan St. George Manastırı’nın kitabesi hala üzerindedir. Karçıkan Piskoposluk Merkezi kendi döneminde St. George Manastırında bulunuyormuş. Geçmişten günümüze kadar manastırın 2 adet kulesi yıkılmıtır. O yüzden bu kuleler bu güne kadar gelememiştir. Son olarak 1760 senesinde bir onarım yapılmıştır.

 

Şeyh Abdülcelil Behtani Türbesi

Şeyh Abdülcelil Behtani Türbesi
Şeyh Abdülcelil Behtani Türbesi

Şeyh Abdülcelil Behtani, Hz. Ömer döneminde yaşamış ve İslam dinini yaymak için bu bölgeye yerleşmiş bir alimdir. Tatvan’da Şeyh Abdülcelil Behtani’nin kendisinin yapmış olduğu bir medrese bulunmaktadır. Türbesi ise kendisinin yapmış olduğu medresenin hemen yanı başındadır. Günümüzde Caminin adı Şeyh Abdülcelil Behtani Camii, Türbenin adı ise Şeyh Abdülcelil Behtani Türbesi diye geçmektedir. Bölgede manevi değeri yüksek olan bir türbedir.

 

Urartu Kaya Mezarları

Urartu Kaya Mezarları Tatvan için önemli tarihi yapılardan biridir. Şehir merkezinde bulunan Urartu kaya mezarlarını görmek isterseniz feribot iskelesinin hemen yanında. Odalar şeklinde olan Urartu kaya mezalarında çok ilginç motiflerle karşılaşacaksınız.

 

Tatvan Kalekıran Kalesi

Tatvan Kalekıran Kalesi
Tatvan Kalekıran Kalesi

Kalekıran Kalesinin Perslerin döneminde Zamanın Pers Kralı Şamirhan tarafından yapıldığı söylenmektedir. Tatvan’a bağlı nemrut dağının eteklerinde olan Çekmece ( diğer bir ismiyle Şamirhan ) köyünün tepelerinde bulunmaktadır. İlçeyi tamamen görebileceğiniz muhteşem bir manzaraya sahiptir. Nemrut Dağını ziyaret edeceğiniz zaman Kalekıran Kalesini de görmeyi ihmal etmeyin derim.

Tatvan Tuğ Kilisesi

Tatvan Tuğ Kilisesi
Tatvan Tuğ Kilisesi

Tatvan’ın Çağlayan mahallesinde bulunan Tuğ Kilisesinin hangi dönemde yapıldığı henüz bilinmemektedir. Tuğ Kilisesi de bölgeyi gören bir tepede bulunmaktadır.Yapıldığı dönemin yöresel izlerini hala üzerinde taşıyan bir kilisedir.

Tatvan Nerede, Tatvan’a Nasıl Gidilir.
Tatvan ilçesi merkezi bir konumda olduğu için her yerden otobüsle gitmeniz mümkündür. Ayrıca Tatvan’a en yakın havalimanları ise Muş Alparslan Havalimanı ve Van Ferit Melen Havalimanıdır. Uçakla Muş’a geldikten sonra Havalimanı servisleri ile 1 saatte Tatvan’a gelmeniz mümkündür. Uçakla Vana gidenler ise günün her saatinde sık sık geçen otobüslerle Tatvan’a gelebilirler.

Tatvan İlçesinin Konumu

Bir önceki yazımız olan Fethiye'de Gezilecek En Güzel Yerler başlıklı makalemizde Belcekız Plajı, Çalış Plajı ve Fethiye 12 Adalar hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Mustafa Yetkin

Merhabalar, ben Mustafa Yetkin. 29 yaşında bir gezginim. Türkiye'nin bir çok yerini gezdim ve gezmeye devam ediyorum. Gezmek için yada herhangi bir iş için farklı şehirlere giden insanların en çok çektiği sıkıntılardan biri de ulaşımdır. Özellikle İstanbul'da nereye hangi toplu taşıma araçları ile gidileceğini bilmediği için insanlar çok sıkıntı çekmektedir. O yüzden bu sitede nereye, nasıl gidilir konusunda mümkün oldukça sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat